روزجهانی موزه و میراث فرهنگی گرامی باد

روزجهانی موزه و میراث فرهنگی گرامی باد


تاریخ انتشار : Publish : نسخه قابل چاپ Print

 

آثار تاریخی و باستانی نشان دهنده اوج هنر معماری در میان این مردم در طول تاریخ گذشته است. اینها چیزهائی است که گذشته تاریخی یک ملت را رنگ و رونق می بخشد و مردم می توانند گذشته، تاریخ و ریشه های خود را پیدا کنند.
"بخشی از فرمایشات مقام معظم رهبری در تاریخ 1382/7/21 "
 
 
 
 
کمیته ی بین المللی موزه ها ایکوم (ICOM) در دوازدهمین مجمع عمومی خود، در سال 1977 میلادی که درمسکو برپا شد ، روز 18 مه مصادف با ۲۸ اردیبهشت را در تقویم جهانی به‌عنوان روز جهانی موزه و میراث فرهنگی اعلام کرد تا در همه کشورهای عضو، مراسم و آیین‌هایی در بزرگداشت این کانون‌های تاریخ و فرهنگ ملل برگزار و اهمیت موزه‌ها به‌عنوان یکی از موثرترین الزامات توسعه پایدار برای همه مردم از هر قوم و نژادی تبیین شود. این روز بزرگ در کشور ما نیز که یکی از قله‌های بزرگ میراث و تمدن جهانی است، جایگاه مهم و ویژه ای را دارد. از این رو وجود و گسترش موزه ها یکی از مهم ترین شاخص های توسعه هرکشور محسوب می شود. در سال جاری نیز نقش و جایگاه این مجموعه های با ارزش فرهنگی با توجه به روزهای دشوار درگیری با بیماری کرونا و لزوم ایجاد محدودیت های ایجاد شده در این عرصه، بیش از پیش مشهود و نمایان بود. امید است با ریشه کن شدن تمامی بیماری ها در سطح جهان و امنیت پایدار بهداشتی در کل دنیا، در آینده ای نزدیک شاهد رونق هر چه بیشتر این صنعت مهم و ارزشمند در جهان باشیم.
 
 
بدینوسیله فرا رسیدن روزجهانی موزه و میراث فرهنگی را به مردم با فرهنگ و عزیز، به ویژه فعالان در این عرصه فرهنگی و تاریخی تبریک و تهنیت عرض می نمائیم.
 
 
 
آدرس کوتاه :