۹ پژوهشگر دانشگاه بوعلی‌سینا جزو پژوهشگران پراستناد حوزه علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری قرار گرفتند

03 12 2023 06:11
کد خبر : 3790410
تعداد بازدید : 761

براساس اعلام مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام، ۴۲۴ پژوهشگر ایرانی جزو پژوهشگران پراستناد برتر در حوزه علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری قرار گرفتند.

 

 

به گزارش بسنا و به نقل از وزارت علوم، دکتر نادر مهرگان، دکتر محمدحسن فطرس، دکتر اکبر مؤمنی راد، دکتر محمد راسخ مهند، دکتر اسماعیل بلالی، دکتر عباس مترجم، دکتر سیدمهدی مسبوق، دکتر مرتضی قائمی و دکتر سیروس قنبری توانستند در فهرست پژوهشگران ایرانی پراستناد علوم انسانی و علوم اجتماعی قرار بگیرند.

سید احمد فاضل‌زاده رئیس موسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام گفت: توجه به مسئله ضرورت تحول در علوم، به‌ویژه علوم انسانی از مهم‌ترین و ارزشمندترین دستاورد‌هایی است که انقلاب اسلامی ایران برای جهان اسلام به ارمغان آورد.


وی اظهار داشت: از دیدگاه مقام معظم رهبری، علوم انسانی به اندازه علوم صنعتی و پزشکی مهم است و پیشرفت و نظریه پردازی در آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ایشان بسیاری از حوادث و اتفاقات دنیا را ناشی از نظریه پردازی‌های دانشمندان این رشته‌ها می‌دانند و می‌فرمایند: «بسیاری از حوادث دنیا حتّی در زمینه‌های اقتصادی و سیاسی و غیره، محکومِ نظرات صاحبنظران در علوم انسانی است؛ در جامعه شناسی، در روان شناسی، در فلسفه؛ آن‌ها هستند که شاخص‌ها را مشخص می‌کنند.»

رئیس موسسه ISC ادامه داد: با توجه به اهمیت تحقیقات در حوزه علوم انسانی، مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) در راستای رسالت خود که رصد و پایش علم و فناوری کشور و جهان اسلام است، به طور سالانه با اتکاء به منابع اطلاعاتی و پایگاه‌های داده خود، اقدام به شناسایی پژوهشگران پر استناد علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری می ­نماید که در این گزارش، پژوهشگران پر استناد در بازه زمانی ۱۰ ساله (۱۴۰۰-۱۳۹۱) معرفی شده ­اند.

وی ادامه داد: این تحلیل با شناسایی فهرستی از پراستنادترین نویسندگان در هر حوزه با استفاده از روش­‌های نرم افزاری آغاز می­ شود. در مرحله بعد، ابهام زدایی و یک­دست‌سازی این فهرست که منجر به شناسایی افراد متعدد با نام یکسان یا افراد یکسان با نام‌های متنوع می‌شود انجام می­ پذیرد. پژوهشگران در هر حوزه بر حسب تعداد استناد‌هایی که دریافت کرده ­اند مرتب­ سازی و سپس پژوهشگران پر استناد بر اساس حدود آستانه استنادی به عنوان پژوهشگران پراستناد گستره علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری در نظر گرفته می­ شوند. معیار انتخاب پژوهشگران در این فهرست، تعداد استناد­های صورت گرفته به تولیدات علمی آن­ها است.

رئیس ISC خاطرنشان کرد: تعداد ۴۲۴ نفر پژوهشگر پراستناد در گستره علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری توسط مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) شناسایی و در ۱۶ حوزه­ موضوعی علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری دسته بندی شدند.

در گزارش پیشین در بازه زمانی 10 ساله (1399-1390)  مؤسسه (ISC)، تعداد 333 پژوهشگر به عنوان پژوهشگر پر استناد این حوزه معرفی شده بودند که در سال جاری شاهد رشد27 درصدی پژوهشگران هستیم.

نمودار 1. فراوانی پژوهشگران پراستناد علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری به تفکیک سال


فاضل زاده اظهار داشت: قابل ذکر است برخی از پژوهشگران در چندین حوزه­ موضوعی امتیاز لازم را کسب می ­کنند که در رشته‌ای که استناد بیشتری کسب کرده ­اند، معرفی شده­ اند. به لحاظ سهم پژوهشگران هر حوزه از مجموعه پژوهشگران پراستناد، پژوهشگران حوزه کسب و کار، مدیریت و حسابداری (حدود ۱۵ درصد) در رتبه اول قرار دارند و حوزه‌های موضوعی روانشناسی با ۱۰.۱۴ درصد و علوم اجتماعی با ۸.۹۶ درصد در رتبه­‌های دوم و  سوم قرار دارند.

وی ادامه داد: مابقی پژوهشگران مربوط به ۱۳ حوزه موضوعی جامعه شناسی و علوم سیاسی، روان شناسی، علوم اقتصادی، زبان و زبانشناسی، الهیات و معارف اسلامی، علوم تاریخی، زبان و ادبیات، حقوق، فلسفه، علوم جغرافیایی، علم اطلاعات و دانش شناسی، هنر و معماری و سایر می‌باشند. جدول 1 و نمودار 2 این آمار را برای کلیه رشته ­ها نشان می ­دهد.

جدول 1. تعداد و سهم پژوهشگران پراستناد علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری به تفکیک حوزه­ های موضوعی

نمودار 2. فراوانی پژوهشگران پراستناد علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری به تفکیک حوزه های موضوعی

 

سهم دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی از پژوهشگران پر استناد علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری

رئیس مؤسسه ISC گفت: جدول زیر، سهم دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی از تعداد پژوهشگران پراستناد علوم انسانی و اجتماعی، هنر و معماری را نشان می دهد. همان طور که ملاحظه می شود، دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه اصفهان به ترتیب دارای بیشترین تعداد پژوهشگر هستند.

جدول 2. سهم دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی از پژوهشگران پر استناد علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و معماری

 

اخبار مرتبط

There are no results.