فضاهای آموزشی، کمک آموزشی، رفاهی فرهنگی، خوابگاهی و ورزشی این دانشگاه، در حدود ۲۵۰ هزار متر مربع بوده که در سایت اصلی و در مساحتی قریب به ۲۰۵ هکتار بنا شده است.
دانشگاه بوعلی سینا در سال ۲۰۲۱ میلادی به لحاظ وبومتریک در جهان رتبۀ ۱۸۲۵، در آسیا رتبۀ ۵۶۱، در خاورمیانه رتبۀ ۸۰ و در کل دانشگاه های کشور رتبۀ ۲۳ را کسب کرده است. همچنین به عنوان مؤثرترین دانشگاه های جهان براساس نظام رتبه بندی تایمز در علوم مهندسی رتبه بین ۸۰۰-۶۰۱، در حوزه علوم فیزیک رتبه بین ۱۰۰۰-۸۰۱، در حوزه علوم زیستی رتبه ۸۰۰+ و همچنین رتبه بین ۳۰۱-۳۵۰ آسیا را در همین رتبه بندی از آنِ خود کرده است. این دانشگاه در رتبه بندی لایدن حائز رتبه ۱۰۰۰، به لحاظ شاخص ISC در بین دانشگاه های جامع کشور رتبۀ هشتم و در بین کلیه دانشگاه های جهان اسلام صاحب رتبۀ ۵۰ می باشد. به علاوه در بین دانشگاه های کشور از نظر ارجاعات به مقالات رتبۀ پنجم و از نظر تعداد دانشمندان ISI نیز رتبۀ پنجم کشور را دارا می باشد.
این دانشگاه در حال حاضر دارای ۴۴۰ عضو هیأت علمی، حدود ۷۰۰ کارمند، حدود ۱۲ هزار دانشجو، ۳۱۷ رشته گرایش تحصیلی فعال در مقاطع کاردانی، ‏کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین حدود ۴۷ هزار دانش آموخته در مقاطع مختلف تحصیلی است.
۱۳ دانشکده در دل دانشگاه بوعلی سینا جای گرفته اند که عبارتند از:
علوم پایه، شـیمی، علوم انسانی، علوم ورزشی، علوم اقتصادی و اجتماعی، فنی و مهندسی، کـشاورزی، هنر و معماری، پیرادامپزشکی، فنی و منابع طبیعی تویسرکان، فنی و مهندسی کبودرآهنگ، مدیریت و حسابداری رزن و صنایع غذایی بهار.
از بین این دانشکده ها، دانشکده های شیمی، فنی و مهندسی، کشاورزی، علوم پایه و علوم انسانی از نظر تولیدات علمی و جذب دانشجو در رتبه های بالایی قرار دارند.
از ویژگی های بارز دانشگاه بوعلی سینا می توان به کیفیت بالای تولیدات علمی و توسعۀ تحصیلات تکمیلی و همچنین قرارگرفتن ۹ نفر از اعضای هیأت علمی و ۴ نفر از دانش آموختگان دانشگاه بوعلی سینا در فهرست دانشمندان پراستناد و برتر جهان اشاره کرد، که ثمرۀ تلاش مسؤولین، اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه در سالیان متمادی است. لازم به ذکر است این دانشگاه در علم شیمی و میزان ارجاعات به مقالات اعضای هیأت علمی دانشگاه، در کشور و جهان برند و شاخص محسوب می شود، که براین اساس می توان دانشگاه بوعلی سینا را جزء یک درصد دانشگاه های مؤثر جهان نام برد که این مهم در سال های اخیر محقق شده است.
مرکز رشد و فناوری دانشگاه بوعلی سینا هم اکنون با ۳۸ شرکت فعال در حوزۀ های IT، برق و الکترونیک و حوزه های دیگر پیشرفت خوبی در زمینۀ جذب دانشجویان، اساتید و نخبگان صاحب طرح و ایده های فناورانه داشته است.
این دانشگاه همچنین با ۵۷ انجمن علمی دانشجویی، ۱۳ کانون فرهنگی هنری دانشجویی، ۵ تشکل اسلامی دانشجویی و ۲۳ نشریه فعال دانشجویی، به عنوان یکی از دانشگاه های برتر کشور در حوزه فرهنگی و اجتماعی شناخته می شود.
موزه تاریخ طبیعی دانشگاه بوعلی سینا یکی از متنوع ترین و جذاب ترین موزه های علمی ایران و حتی منطقه می باشد که دارای جایگاه ملی و بین المللی است، که حاوی اکتشافات جهانی و برخی نمونه های منحصر به فرد است و طی سال های متمادی با جستجو و کاوش از اقصی نقاط ایران و جهان، گردآوری شده و در حال حاضر با دارا بودن برخی نمونه های در حال انقراض و حتی منقرض شده و نیز آثار دوران های مختلف تاریخی در قالب ۶ سالن اصلی، باعث گردیده سالانه هزاران نفر از علاقه مندان و گردشگران داخلی و خارجی علی الخصوص محققین، دانش پژوهان و دانش آموزان از این موزه بازدید به عمل آورند.
دانشگاه بوعلی سینا تا به حال موفق به عقد ۴۵ تفاهم نامه همکاری های علمی بین المللی با دانشگاه های معتبر در کشورهای مختلف جهان شده و در همین راستا میزبان اساتید و پژوهشگران تراز اول جهان در امر تدریس برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی است. گفتنی است در سال تحصیلی جاری حدود ۳۰۰ نفر از دانشجویان غیرایرانی، از ۲۹ کشور جهان، در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی این دانشگاه مشغول به تحصیل بوده و حدود ۲۰۰ دانشجوی غیرایرانی نیز تاکنون از این دانشگاه دانش آموخته شده اند. همچنین حدود ۷۰۰ زبان آموز غیرایرانی از ۲۵ کشور جهان، در مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان این دانشگاه، در دوره های حضوری و آنلاین، به فراگیری زبان فارسی مشغول هستند؛ که امید آن می رود، در آیندۀ نه چندان دور و در راستای گسترش تعاملات علمی بین المللی شمار این دانشجویان و زبان آموزان در این دانشگاه بیشتر شود.